درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
علیرضا
امتیاز: 62433
رتبه:13
0
568
27
406
کارشناس نرم افزار-کارشناس ارشد فناوری اطلاعات-مدرس کامپیوتر-مدیر فناوری اطلاعات -net+,mcse,ccna,ceh certificate پروفایل کاربر

ورود تکنولوژی بیومتریک به عرصه رمزگزاری و رمزگشایی اطلاعات

تاریخ 26 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 56
ورود تکنولوژی بیومتریک به عرصه رمزگزاری و رمزگشایی اطلاعات

رمزگزاری و رمزگشایی اطلاعات با استفاده از الگوی نوار قلب


در دنیای فناوری اطلاعات و فضای سایبر شما با انبوهی از نام های کاربری و رمزهای عبور مواجه هستید. ارائه روش ها و متدهای مختلف در کنار برگزاری همایش های متعدد پیرامون حوزه رمزگذاری در سراسر جهان برگزار می شود تا شاید بهترین ، سریعترین و امن ترین روش ها برای رمزگذاری انتخاب گردد. ورود تکنولوژی بیومتریک در عرصه فناوری اطلاعات راهکار نوینی جهت ورود به این فضا و شاید هم رفع چالش های مربوط به این حوزه باشد.بیومتریک، در اصل به فراهم سازی امنیت با استفاده از جنبه های فیزیکی (مانند اثر انگشت، مردمک چشم و... ) و یا خصوصیات رفتاری مانند (امضای شما) اشاره دارد.وسیله بیومتریک، هویت شما را با کمک داده های بیومتری تشخیص می دهد؛ اثر انگشت، صدا، چشم و ویژگی های منحصر به فرد چهره افراد، از خصوصیاتی هستند که دستگاه ها و وسایل متداول بیومتریک، برای ایجاد امنیت از آنها استفاده می کنند.(معرفی انواع فاکتورهای احراز هویت بایومتریک ( Biometric ) )
ورود تکنولوژی بیومتریک به عرصه رمزگزاری و رمزگشایی اطلاعات

اخیرا محققان یکی از دانشگاه های آمریکا، استفاده از الگوی نوار قلب را جهت گذرواژه ای برای رمزگذاری و رمزگشایی داده‌ها مطرح کرده. این محققان اعلام داشته اند، با توجه به اینکه الگوی نوار قلب هر فرد منحصر به فرد می باشد، می تواند بعنوان یک آیتم بیومتریک بعنوان کلید رمزگذاری و رمزگشایی بجای کلیدهای با مقدار تصادفی مورد استفاده قرار گیرد. از این رو با توجه به منحصر به فرد بودن این الگو، کلید منحصری برای رمز گذاری و رمزگشایی فراهم خواهد بود. اما استفاده از این روش، چالشهایی رو هم در پیش دارد که مهمترین آن تغییر الگوی نوار قلب افراد در دوره های مختلف سنی و شرایط فیزیکی بدن است.
به هر حال آنچه که مسلم است، دغدغه متخصصین امنیت و محقیقن جهت دستیابی به روشها و الگوریتم هایست که امکان دسترسی افراد غیر مجاز رو به اطلاعات تا حد صفر کاهش دهد. این روش باید مطمئن، سریع، راحت و ایمن باشد.

نویسنده : علیرضا(ARAF)
منبع: ITPRO
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد
برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید