Loading…

خبرگزاری وب سایت ITPRO

ارسال کننده: araf56
کارشناس نرم افزار-کارشناس ارشد فناوری اطلاعات-مدرس کامپیوتر-مدیر فناوری اطلاعات -net+,mcse,ccna,ceh certificate
ارسال پیام خصوصی
امتیازات این مطلب
هیچ کاربری وجود ندارد
خبر: بدافزار Speake(a)r (جاسوسی از هدفون)
Image

تبدیل هدفون به میکروفون جهت جاسوسی


متخصصین دانشگاه Ben Guirion موفق به ایجاد بدافزاری شده اند که امکان جاسوسی و شنود از هدفون ها را فراهم می کند. این بدافزار، که Speake(a)r نام‌گذاری شده و توانایی آن را خواهد داشت تا هدفون های معمولی را به یک ابزار میکروفون جهت شنود و ضبط مکالمات تبدیل کند. تبدیل هدفون به میکروفن، روش جدیدی نیست، اما در این بدافزاری که محققان این داشگاه ابداع کرده اند، با تغییر بر روی کانال خروجی کارت صدای رایانه به یک سیگنال داخلی و سپس ضبط کردن صدا بدون نیاز به کانال میکروفن اختصاصی از فاصله ۲۰ فوتی است.
Image

از جمله ویژگیهای دیگر این بدافزار، توانایی ضبط صدا را حتی با خاموش بودن میکروفن و جدا بودن آن از کامپیوتر خواهد داشت. طبق گفته های Mordechai Guri (تصویر زیر) رئیس این گروه تحقیقاتی، مردم به این گونه از آسیب‌پذیری ها که امکان شنود و ضبط مکالمات آنها حتی با جدا بودن میکروفن از کامپیوتر امکان پذیر است توجه نمی کنند.
Image

این حمله توسط ویژگی کمتر شناخته شده چیپ‌های codec صدای Realtek است که در حقیقت خروجی کانال کامپیوتر را به‌عنوان یک کانال داخلی به صورت مخفیانه، retask می‌کند.ازآنجایی‌که چیپ‌های RealTek امروزه توسط بیشتر سیستم‌ها اضافه می‌شود، حمله Speake(a)r عملاً بر روی هر کامپیوتری و بیشتر لپ‌تاپ‌ها قابل اجراست (دارای سیستم‌عامل ویندوز یا Mac).قابل توجه اینکه، این آسیب پذیری به راحتی قابل حل نیست و تنها راهکار آن طراحی مجدد چیپ های مربوطه و جایگزینی آنهاست که عملا کار غیر ممکنی ست.

منابع اصلی :
مرجع :مرکز آپای امیرکبیر

نویسنده : علیرضا(ARAF)
منبع: ITPRO
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد
دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است

برای ارسال نظر وارد شوید.